Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty do siewu

Dopłaty do siewu
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, od kiedy, ale na pewno będą. Mowa o dopłatach do materiału siewnego. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dotacji muszą tylko zbierać faktury potwierdzające zakup ziarna.

Dobre ziarno do siewu powinno zapewnić wysokie plony. Problem w tym, że tylko 4 proc. rolników regularnie zaopatruje się w materiał kwalifikowany. Powód – zboże z centrali nasiennych jest kilka razy droższe od tego, które jest sprzedawane na targowiskach.

Ale w tym roku wielu rolników nie będzie miało wyjścia. Swoje zrobiła susza, reszty dopełniły deszcze i powodzie. Zebrane ziarno jest albo nie w pełni wykształcone albo przerośnięte.

Żniwa w gospodarstwie Andrzeja Książaka nie były w tym roku zbyt obfite. Straty spowodowane były przez upał. Dlatego pan Andrzej myśli o wymianie przynajmniej części materiału siewnego. Liczy przy tym na dotacje.

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że w tym roku dopłaty do materiału siewnego będą na pewno. – Cały zakup materiału siewnego już od 1 sierpnia, czyli to, co rolnicy kupili pod bieżące potrzeby, jeżeli mają na to faktury będzie uwzględniony w dopłatach – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, wice minister rolnictwa.

Trudno określić tylko jak długo rolnicy będą musieli czekać na zwrot części poniesionych wydatków. Najpierw trzeba zmienić prawo.

 – Nie można czekać z zasiewami aż będzie ustawa, ta ustawa będzie być może w ciągu kilku tygodni, może Sejm będzie nad nią dłużej pracował – mówi Ardanowski.

Zgodnie z propozycją resortu rolnictwa do tony zbóż będzie przysługiwała dopłata w wysokości 250 złotych, 300 złotych do tony roślin strączkowych, a 120 do tony sadzeniaków.

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego wraz załączonymi fakturami będzie przyjmowała Agencja Rynku Rolnego.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności