Ceny zbóż, notowania, aktualności

Potrzebny będzie import co najmniej 3,5 mln ton zbóż

Potrzebny będzie import co najmniej 3,5 mln ton zbóż
W ocenie resortu rolnictwa w tym roku trzeba będzie zaimportować co najmniej 3,5 mln ton zbóż - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa dyrektor departamentu rynków rolnych Waldemar Guba.

Dyrektor wyjaśnił, że zużycie zbóż w tym roku gospodarczym oceniane jest na ok. 28 mln ton, wobec 27 mln ton w ubiegłym roku, przy założeniu utrzymania wielkości hodowli na tym samym poziomie.

Guba zaznaczył, że gdyby zbiory zbóż wyniosły 23 mln ton, potrzebny będzie import 5 mln ton ziarna. Podkreślił, że zapasy zbóż są obecnie w Polsce dosyć wysokie - 3,5 mln. Gdyby zmniejszyć je do 2 mln ton, to import mógłby wynieść 3,5 mln ton.

Sytuacja w rolnictwie jest trudna, po klęsce suszy przyszły ulewne deszcze, które spowodowały duże straty w zbiorach zbóż, zwłaszcza konsumpcyjnych. Resort rolnictwa ocenia, że straty te sięgną 20-25 proc - poinformował wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Wiceminister zaznaczył, że zaawansowanie żniw jest znacznie zróżnicowane regionalnie W woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i pomorskim zebrano do tej pory 50-70 proc. zbóż.

Znaczne zróżnicowanie są ceny skupu. Mała podaż ziarna sprawia, że przetwórcy poszukują możliwości sprowadzenia pszenicy z Czech, Słowacji i Węgier - zauważył wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Stanisław Stańko.

Posłowie mówili, że ceny płacone przez podmioty skupujące, w tym przez spółkę Elewarr (należącą do ARR) są zbyt niskie.

Według danych ARR, ceny skupu zbóż kształtują się następująco: pszenica konsumpcyjna 390-600 zł za tonę, pszenica paszowa 350-440 zł/t, żyto 260-450 zł/t, jęczmień 300-400 zł/t.

Jak podkreślił Stańko, Elewarr podniósł ceny skupu i obecnie kupuje pszenicę konsumpcyjną po 430 zł/t, zwyczajną - 390-410 zł/t, paszową 370-380 zł/t. Po raz pierwszy podjął się także skupu tzw. pszenicy przemysłowej po 250-310 zł/t.

Stańko zaznaczył, że w tym roku skup zbóż przez Elewarr jest niski i wynosi zaledwie 40-50 proc. wielkości skupu z ubiegłego roku.

Zdaniem prezesa ARR Romana Wenerskiego, trudno obecnie określić bilans zbóż, będzie to można zrobić dopiero po całkowitym zakończeniu żniw. Widać jednak, że skupu interwencyjnego raczej w tym roku nie będzie.

W opinii przewodniczącego komisji Wojciecha Mozjesowicza, cena 500 zł/t pszenicy konsumpcyjnej nie jest wygórowana i nie ma konieczności poszukiwania pszenicy za granicą, przynajmniej nie w tym roku kalendarzowym.

Według szacunków z połowy sierpnia Komisji Europejskiej, zbiory zbóż w Unii są o 3,6 proc. niższe, tj. o ok. 9 mln ton. KE ocenia, że największe straty w zbożach poniosła Polska i Niemcy. Komisja przewiduje, że zbiory jęczmienia będą niższe o ok. 9,6 proc., pszenicy - o 13,4 proc. oraz o 5 proc. ziemniaków.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności