Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie zapotrzebowanie na ziarno

Rośnie zapotrzebowanie na ziarno
Susza przyspieszyła żniwa – tydzień wcześniej niż zwykle zaczął się zbiór rzepaku. Obawy o mniejsze plony wpływają na zainteresowanie zbożem.

Jak wielki będzie ubytek w zbiorach ziarna z powodu suszy – jeszcze nie wiadomo. Szacunki strat różnią się zależnie od regionu. Według wojewody lubuskiego na tamtym terenie zbóż jarych może być mniej nawet o 80 proc., a ozimych o 60. Analitycy nie mówią jednak o klęsce suszy, bo sytuacja w różnych częściach kraju nie jest jednakowa. Zbiory na pewno jednak będą niższe niż w poprzednich dwóch sezonach, kiedy Polska była eksporterem zboża. W tym roku może być odwrotnie i trzeba będzie posiłkować się importem. Firmy, które nie sprzedały jeszcze ubiegłorocznego ziarna, nie spieszą się już z szukaniem nabywców. Czekają na nowy sezon i wszystko wskazuje, że na tym nie stracą. Producenci rzepaku – skupowany jest obecnie za ok. 950 zł za tonę – liczą, że jego cena przekroczy 1000 zł, bo na świecie rzepak drożeje.

Drożeje kukurydza, ponieważ do żniw jeszcze daleko. Zdaniem handlowców pszenica powinna stanieć poniżej 400 zł za tonę. Minister rolnictwa zapowiedział, że zmian w skupie interwencyjnym nie będzie. Agencja Rynku Rolnego będzie skupować zboża po 101,31 euro za tonę, czyli tak jak obecnie. Cena ta będzie rosnąć co miesiąc o 0,46 euro za tonę. Oferty będzie można składać od 1 listopada 2006 roku do 31 maja 2007 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności