Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozowane niższe plony

Prognozowane niższe plony
Ze wstępnych szacunków resortu rolnictwa wynika, że plony zbóż mogą być w tym roku niższe niż w ubiegłym. Te prognozy już wpływają na wzrost cen przetworów zbożowych.

Wcześniej przewidywano, że podczas zbliżających się żniw zbiory będą podobne do ubiegłorocznych, które oceniane były jako dobre. Po kilkutygodniowej suszy prognozy są modyfikowane. Eksperci twierdzą, że gleby są już mocno wysuszone, tak że nawet przelotne opady, jakie występują w ostatnich dniach w wielu województwach, radykalnie nie poprawiają sytuacji na polach. Wiceminister rolnictwa Marek Zagórski poinformował w tym tygodniu, że plony zbóż mogą być średnio o 10 – 20 proc. niższe niż w 2005 r. Będą też miejsca, w których straty sięgną nawet 70 proc.

Ceny ubiegłorocznych zbóż, które zostały jeszcze w magazynach na razie nie wzrosły, ale piekarze i przetwórnie makaronów sygnalizują o niewielkich podwyżkach cen mąki przemysłowej. Jeśli prognozy mówiące o znacznie niższych zbiorach potwierdzą się, to trzeba się liczyć jesienią zarówno z wyższymi cenami zbóż, jak i ich przetworów.

W mijającym tygodniu pszenica paszowa kosztowała około 400 zł za t, a konsumpcyjna do 440 zł za t. Kukurydzę można było kupić po 430 – 435 zł za t. Nadal jest zainteresowanie eksportem zboża z magazynów Agencji Rynku Rolnego do krajów spoza UE. Na przetargu w tym tygodniu przedsiębiorcy zakupili ponad 100 tys. ton pszenicy, płacąc ponad 103 euro za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności