Wirus jeszcze nie zaczął się mutować

Ptasia grypa prawdopodobnie przenosi się między ludźmi. – Nie znaleźliśmy większych zmian genetycznych u wirusa powodującego chorobę – pocieszają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Próbki tkanek z wirusem H5N1 pobrano od części spośród siedmiu ostatnich ofiar śmiertelnych ptasiej grypy w Indonezji. Wszyscy należeli do tej samej rodziny, mieszkającej w północnej części Sumatry. U ósmego jej członka również podejrzewa się ptasią grypę.

W pobliżu miejscowości, w której mieszkali zarażeni, nie zarejestrowano żadnego przypadku choroby u ptaków. I to właśnie najbardziej niepokoi naukowców, gdyż wskazuje na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka. „Ojciec opiekował się chorym synem i ten kontakt jest przypuszczalnym źródłem infekcji” – głosi oficjalny komunikat WHO. Jak jednak podkreślają eksperci organizacji, pocieszające jest to, że wirus nie rozprzestrzenił się dalej. – To najważniejsze wydarzenia związane z ptasią grypą, biorąc pod uwagę zdrowie publiczne – oświadczył Peter Cordingley, przedstawiciel WHO w regionie zachodniego Pacyfiku.

Źródło: Rzeczpospolita