Ceny zbóż, notowania, aktualności

Od kilku tygodni drożeją zboża

Od kilku tygodni drożeją zboża
Mało kto spodziewał się wzrostu cen zbóż w pierwszym półroczu 2006 r. Tymczasem od kilku tygodni notowania ziarna idą szybko w górę. Najbardziej kukurydzy. W połowie maja była dostępna na giełdach po 400 - 420 zł za tonę, w końcu tygodnia jej ceny wzrosły do 410 - 430 zł za t. Maklerzy twierdzą, że jeśli tak duże zainteresowanie utrzyma się, to kukurydza może kosztować wkrótce nawet 450 zł za tonę.

Wszystko zależy jednak od tego, jakie będą relacje podaży i popytu. Jeśli ci, którzy mają jeszcze ziarno w magazynach, wystawią je na sprzedaż, a wytwórnie pasz dla drobiu zmniejszą zakupy, to ceny mogą zatrzymać się albo nawet obniżyć. Na import nie ma co liczyć, bo ziarna tego w Europie brakuje.

Wzrostowi cen kukurydzy towarzyszą podwyżki notowań pszenicy paszowej, która w tym tygodniu wystawiana była na giełdach w cenie 410 - 425 zł za tonę. Co ciekawe pszenicę konsumpcyjną oferowano po 410 - 420 zł za tonę.

Pnie się w górę także cena owsa, którego w tym roku jest w sprzedaży bardzo mało. W ciągu ostatniego tygodnia ziarno podrożało o 10 zł na tonie.

Spadają natomiast notowania importowanych składników pasz przemysłowych. Na przykład śruta sojowa oferowana była w tym tygodniu po 760 zł za tonę, podczas gdy w kwietniu wystawiano ją powyżej 800 zł za tonę. Wiąże się to z niskim kursem dolara.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności