Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrosły ceny skupu żywca wieprzowego

Wzrosły ceny skupu żywca wieprzowego
Przewidywania stały się faktem i już w końcówce ubiegłego tygodnia ceny skupu żywca wieprzowego poszły w górę. Dziś w zakładach baczna obserwacja rynku - czy wystarczą dotychczasowe podwyżki, czy też trzeba będzie jeszcze podnieść cenniki.

Na razie ceny skupu wzrosły średnio o 5 - 10 groszy za kilogram. I najczęściej za tuczniki rolnicy otrzymują 3 złote 10 groszy.

Jednak wiele wskazuje na to, że na tym nie koniec, przynajmniej w niektórych rejonach. Mniejszy import mięsa - z powodu podwyżek cen np. w Danii - daje o sobie znać na naszym rynku.

Do tego ograniczona podaż świń i trudności ze znalezieniem zwierząt naprawdę o wysokiej mięsności są zapowiedzią dalszych skoków cen na korzyść hodowców. A dodatkowo polskim żywcem zainteresowani są Węgrzy, którzy za ciężkie sztuki - powyżej 130 kilogramów płacą nawet 3 złote 70 groszy.

Zakładom mięsnym podwyżki rekompensują nieco większe ostatnio zamówienia. Dziś w większości firm za tuczniki w klasie R rolnicy otrzymują od 3 złotych 80 groszy - do 4 złotych 10 groszy.

Na targowiskach ceny prosiąt bez większych zmian. Poniżej 200 złotych za parę można kupić tylko najmniejsze zwierzęta. Te o wadze około 20 kilogramów kosztują średnio 240 złotych za parę. Zdecydowanie drożej tylko w Małopolsce.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności