Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ptasia grypa w Czechach

Ptasia grypa w Czechach
W Czechach po wykryciu pierwszego podejrzanego przypadku ptasiej grypy rozpoczęto wprowadzanie procedur ochronnych. Obejmują one okolice miasta Hluboka nad Wełtawą.

Służby weterynaryjne wyznaczą dziś wokół miasta dwie strefy ochronne w promieniu 3 i 10 kilometrów. Wydały też instrukcje postępowania wszystkim samorządom. Na drogach dojazdowych zostaną wyłożone maty dezynfekujące. Dokonana zostanie również inwentaryzacja drobiu hodowlanego.

Już teraz obowiązuje zakaz przewozu drobiu i jaj ze stref określonych jako zagrożone. Władze miasta obawiają się, że w wyniku zastosowanych ograniczeń spadną dochody właścicieli restauracji i hoteli. W Hlubokiej nad Wełtawą znajduje się jeden z najpiękniejszych czeskich zamków, który w sezonie odwiedzany jest przez dziesiątki tysięcy turystów.

Szwecja: Ptasia grypa u norki

W południowo wschodniej części Szwecji stwierdzono ptasią grypę u norki. Według Gunilli Hallgren z państwowego instytutu weterynarii, zwierzę zarażone wirusem H5N1 zostało uśmiercone. Przypuszcza się, że norka zaraziła się ptasią grypą przez zjedzenie mięsa drobiu, w którym był wirus.

Hallgren powiedziała, że już wcześniej było wiadomo, iż norki są szczególnie podatne na zarażenie grypą. Szwedzki instytut weterynarii wezwał do szczególnej czujności właścicieli ferm futrzarskich. Powrót do aktualności