Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbiory zbóż w 2006 r. wyniosą 28 mln ton

Zbiory zbóż w 2006 r. wyniosą 28 mln ton
Zbiory zbóż w 2006 roku będą wyższe niż w roku ubiegłym i wyniosą ok. 28 mln ton - szacuje Izba Zbożowo-Paszowa. Według danych GUS, w 2005 roku w Polsce zebrano 26,9 mln ton ziarna wobec 29,6 mln ton w 2004 r.

Jak poinformował PAP w środę prezydent Izby Bohdan Judziński, obecnie szacowanie tegorocznych zbiorów zbóż jest nieco ryzykowne, gdyż jest wiele niewiadomych, np. dotyczących pogody.

Istnieją jednak przesłanki, które pozwalają na pewne przewidywania. Przede wszystkim tegoroczna zima nie wyrządziła większych szkód w zasiewach ozimych, a duże opady śniegu pozwalają sądzić, że ziemia będzie nawilżona, co jest korzystne dla wzrostu roślin - uważa Judziński.

Areał zbóż ozimych jest szacowany na 4,4 mln ha tj. i jest mniejszy niż w ubiegłych latach, ale wzrost cen zbóż zachęca do zwiększenia zasiewów na wiosnę zbóż jarych - wyjaśnił Judziński.

Izba szacuje, że areał pod zboża jare wyniesie ok. 3,6 mln ha.

Według Izby, w tym roku zbiory zbóż wyniosą 28 mln ton, w tym pszenicy - 9,3 mln t, pszenżyta - 3,7 mln t i kukurydzy - 2,5 mln t. Izba zakłada także, że wzrosną plony tych roślin o ok. 3,5 proc.

Judziński zwrócił uwagę, że w tym roku będzie większe zapotrzebowanie na zboża do produkcji biopaliw, co dodatkowo zachęci rolników do zwiększenia zasiewów rzepaku. "Wydaje się więc, że bez większego ryzyka można dziś prognozować rekordowe zbiory rzepaku w Polsce w 2006 roku na poziomie 1,7 mln ton" - powiedział Judziński.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności