Ceny zbóż, notowania, aktualności

Więcej zboża na eksport

Więcej zboża na eksport
Drgnęło w eksporcie zbóż. Komisja Europejska zaakceptowała wreszcie stawki zaproponowane przez naszych przedsiębiorców. Magazyny Agencji Rynku Rolnego opuści 25 tysięcy ton pszenicy.

Do tej pory nasze firmy miały problem z eksportem zbóż z magazynów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego. Komisja Europejska odrzucała proponowane przez nich na przetargach ceny zakupu uznając je za zbyt niskie. Polscy przedsiębiorcy nie mogli jednak oferować innych z powodu wysokich kosztów transportu.

W efekcie z możliwości eksportu unijnego zboża korzystały np. firmy francuskie. Koszty przewiezienia ziarna z francuskich portów np. do Afryki Północnej są dużo niższe niż z Gdańska czy Szczecina. Wszystko wskazuje na to, że teraz to się zmieniło.

Na ostatnim przetargu Komisja Europejska zdecydowała się sprzedać zboże dla polskich firm po 100 euro za tonę, ale już francuskim po 107 euro.

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie zainteresowanie unijnym zbożem na świecie powinno być spore. To efekt niższej produkcji ziarna.

Także prognozy dotyczące stanu ozimin w Rosji i na Ukrainie są niepokojące i mówią o nawet 15 proc. spadku zbiorów. Sytuacje komplikuje pogoda. Mrozy wciąż skutecznie utrudniają eksport ziarna z portów Morza Czarnego na światowe rynki.

W tym sezonie Agencja Rynku Rolnego wyeksportowała za granice 185 tysięcy ton zbóż.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności