Chleb twardy jak kamień

Piekarze mają problemy z interpretacją przepisów o podatku VAT od darowizny. Ministerstwo Finansów przewiduje ich zmianę.

Wszystkiemu winne są przepisy, które w konsekwencji uderzają w najbiedniejszych. Prawo zmusza przedsiębiorców, którzy chcą oddać coś za darmo, by jeszcze do tego dokładali. – Właściciele firm mają ustawowy obowiązek odprowadzania podatku VAT od darowizny – przypomina Joanna Zielińska-Przygoda, rzecznik prasowy I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Organy skarbowe twierdzą, że nieodpłatne wydanie towarów powinno być opodatkowane na podstawie ceny zakupu artykułów do ich produkcji lub kosztów wytworzenia.

Oto najnowsze stanowisko Ministerstwa Finansów w tej sprawie: – Jeżeli przedsiębiorca nie odliczył sobie VAT-u od zakupów, nie musi płacić podatku od darowizny – uważa Izabella Laskowska z biura komunikacji społecznej resortu. Tłumaczenie ministerstwa zaskoczyło m.in. Andrzeja Szymańskiego, właściciela piekarni „Krys-And” w Bydgoszczy: – Nie jestem w stanie założyć, ile pieczywa podaruję biednym. Piekarz nie piecze chleba, by go rozdać!związku z tym, trudno jest przewidzieć, jaką kwotę pominąć przy odliczeniu podatku. Stanowisko ministerstwa niczego nie zmienia, a przepisy tylko zniechęcają do dobroczynności.

Podobnego zdania jest Jarosław Zyska, właściciel cukierni „Zyska” w Toruniu: -powiedzieć wprost, czy jest możliwość nie płacenia VAT-u od darowizny. Mógłbym nawet zrobić kalkulację, ile mnie kosztowało wyprodukowanie chleba, ale dla urzędnika skarbowego to i tak byłaby sprawa dyskusyjna. Darczyńca powinien być więc z mocy prawa zwolniony z VAT. Obecnie lepiej wyrzucić chleb, albo kupić go z własnej kieszeni i podarować, niż dać jako przedsiębiorca.

Nieopodatkowane darowizny można przekazywać jedynie przez organizacje charytatywne. – Nie potrzebuję pośredników, którym po pierwsze nie ufam – zdradza jeden z przedsiębiorców. – Po drugie, zanim zdążą dostarczyć pieczywo biednym, może w tym czasie stwardnieć na kamień.

Pocieszające jest jednak to, że Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość zmiany przepisów o podatku VAT od darowizny.

Źródło: Gazeta Pomorska