Ceny zbóż, notowania, aktualności

Światowa produkcja pszenicy w 2006 zmniejszy się

Światowa produkcja pszenicy w 2006 zmniejszy się
Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) prognozują, że produkcja pszenicy na świecie w 2006 roku spadnie w stosunku do 2005 roku o 20 mln ton i wyniesie 595 mln t - poinformował w piątek portal internetowy product.ru.

Największy spadek będzie miał miejsce w Rosji i na Ukrainie. Główną przyczyną jest według ekspertów zmniejszenie zasiewów w tych krajach pod zboże ozime. Zboża ta ucierpiały na skutek silnych mrozów na początku 2006 roku.

Eksperci szacują, że w krajach UE w 2006 roku zbiory pszenicy wzrosną o 6 mln t i wyniosą 129 mln t, przy czym wzrosną zbiory pszenicy tzw. gatunków miękkich, a spadną twardych.

W Stanach Zjednoczonych zbiory zbóż, według zapowiedzi ekspertów, będą nieco niższe niż w 2005 roku, podobnie może być w Kanadzie. Powodem jest brak dostatecznej ilość opadów.

Jak ocenia IGC, korzystne warunki pogodowe dla wzrostu pszenicy wystąpią w Indiach i w krajach Północnej Afryki, natomiast gorzej niż w ubiegłym roku wypadną zbiory w Pakistanie i w krajach Bliskiego Wschodu.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności