Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudna walka z białaczką u bydła

Trudna walka z białaczką u bydła
Polska nie może poradzić sobie ze zwalczeniem białaczki u bydła. Rolnicy tracą, bo chore zwierzęta nie mogą trafić do obrotu, a równocześnie brakuje pieniędzy na rekompensaty. Projekt tegorocznego budżetu zakłada zwiększenie funduszy na walkę z chorobami zakaźnymi u zwierząt.

W gospodarstwie Jana Suchockiego 2 lata temu wykryto białaczkę u 3 krów. Rolnik mówi, że poniósł straty bo nie mógł powiększyć hodowli.

W powiecie wołomińskim i tak nie było źle, bo na około 4 tysięcy stad, białaczkę stwierdzono tylko w dziesięciu. Większość rolników dostała rekompensatę za sprzedaż bydła do rzeźni.

 - Starczyło pieniędzy na 11 sztuk i zostały na ten rok przełożone 2 sztuki. - Dobromir Bartecki z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie:

W całym kraju nie wykupiono jednak ponad 20 tysięcy chorych sztuk. Zabrakło pieniędzy.

 - Przy pierwszym czytaniu budżetu i na każdym posiedzeniu komisji rolnictwa zwracałem uwagę na konieczność zwiększenia środków na zwalczanie chorób zakaźnych i rząd faktycznie zaproponował zwiększenie środków. - mówi Stanisław Kalemba z Sejmowej Komisji Rolnictwa

W projekcie tegorocznego budżetu, po dwóch poprawkach, na zwalczanie chorób zakaźnych przewidziano 140 milionów złotych, to więcej o 40 procent niż było przeznaczone w ubiegłym roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności