650 mln zł na dopłaty do paliwa rolniczego

650 mln zł jest przeznaczone na realizację ustawy dotyczącej dopłat do paliwa rolniczego; według wstępnych obliczeń, rolnicy otrzymają 50 zł dopłaty za hektar ziemi – poinformował w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz na spotkaniu z rolnikami w Błędowie w powiecie grójeckim na Mazowszu.

Rządowy projekt ustawy przewiduje, że dopłaty byłyby wypłacane dwa razy w roku na podstawie faktur za paliwo. Rada Ministrów ma zatwierdzić projekt ustawy we wtorek.

 – Mamy nierówne warunki startu w porównaniu do rolnictwa niemieckiego czy francuskiego. Właśnie dlatego chcemy dodatkowe środki na dopłaty do paliwa rolniczego, żeby chociaż jeszcze troszkę pomóc polskiemu rolnictwu +dobić+ się do tego, co jest w rolnictwie tamtych krajów – powiedział premier.

Podkreślił, że polskie rolnictwo ma jedną rzecz lepszą – mniej i wcześniej nawożone gleby.

 – Jest w tej chwili w Europie moda na zdrową żywność, która zależy od gleby. My mamy szansę i możliwość to wykorzystać, ale oczywiście z tego nic nie wyjdzie, jeśli nie przeprowadzimy naprawy państwa – mówił do rolników szef rządu.

Premier dodał, że w wyniku zmian w systemie wypłat w zakresie pomocy społecznej dla rodzin rolniczych, jest dla nich dodatkowy miliard złotych. – Do tej pory korzystało z tego systemu około 900 tys. rodzin rolniczych, a teraz o 600 tys. więcej, czyli 1,5 mln rodzin – powiedział Marcinkiewicz.

Oprócz tego będzie o około 300 mln zł więcej na stypendia dla dzieci i młodzieży oraz 600 mln na dożywianie miliona uczniów przez cały rok szkolny.

Źródło: Puls Biznesu