Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bez optymizmu w zbożach

Bez optymizmu w zbożach
Nie mamy dobrych informacji dla producentów zbóż. W najbliższym półroczu mogą się spodziewać tylko nieznacznego wzrostu cen. Wszystko wskazuje na to, że unijna interwencja będzie cieszyć się dużo większą popularnością niż początkowo sądzono.

Ku zaskoczeniu wszystkich działająca w imieniu Brukseli Agencja Rynku Rolnego skupiła już 720 tysięcy ton zbóż.

Ku zaskoczeniu wszystkich działająca w imieniu Brukseli Agencja Rynku Rolnego skupiła już 720 tysięcy ton zbóż. Ponieważ interwencja będzie jeszcze trwała przez kilka miesięcy z rynku może zostać zdjęte nawet milion ton.

Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w kraju wynosi obecnie niecałe 370 złotych za tonę. Z prognoz ekspertów Agencji Rynku Rolnego wynika, że przez najbliższe pół roku rolnicy mogą liczyć na maksymalnie kilkudziesięciozłotowe podwyżki.

I tak w marcu pszenica będzie kosztować od 370 do 390 złotych za tonę, a w czerwcu maksymalnie 410 złotych. O ostatecznej wysokości cen zadecyduje stan przezimowania ozimin.

Jeżeli te prognozy potwierdzą się, to zbóż na przednówku będzie mniej niż się spodziewano, a wtedy ceny mogą pójść jeszcze bardziej w górę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności