Ceny zbóż, notowania, aktualności

W większości ubojni ruszył już skup tuczników

W większości ubojni ruszył już skup tuczników
Wiele firm specjalnie na wtorek ustaliło terminy dostaw zwierząt z umów kontraktacyjnych, wiedząc że w wiejskich punktach skup będzie pusto, a zamówienia handlowców trzeba zrealizować.

Przetworów nikt już nie zdąży zrobić, nie ma też po co, bo po świętach zostały wystarczające zapasy wędlin. Ale na Sylwestra i Nowy Rok potrzebne jest świeże mięso. Dlatego np. zakłady z Lubelszczyzny zamiast kupować u siebie gorszej jakości świnie, w tym tygodniu przywożą surowiec z Wielkopolski.

Cenniki obowiązują te same co przed świętami. Ale są też nieliczne firmy, które aby zachęcić dostawców dziś je podniosły. Jeśli przyjdzie czas na obniżki to najwcześniej w drugim tygodniu stycznia – mówią przetwórcy. Wszystko zależy od podaży.

Zakłady jak mogą premiują wysoka mięsność tuczników. Niskie ceny za klasę O i P coraz skuteczniej zniechęcają rolników. Tu rozbieżności są największe. Od niecałych 3 do blisko 4 złotych za kilogram.

W zeszłym tygodniu w całym kraju ceny prosiąt przekraczały 200 złotych za parę. Najwięcej maksymalnie 320 złotych żądano na śląskich i mazowieckich targowiskach.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności