Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ożywienie w zakładach mięsnych

Ożywienie w zakładach mięsnych
Ten i następny tydzień to okres wzmożonych zakupów w zakładach mięsnych. Mimo to nie wszystkim przetwórniom zależy na przyciągnięciu rolników. Firmy, szczególnie z województw wschodnich kupują niewiele.

Eksport na Ukrainę nadal stoi, a wszyscy boją się dużych zapasów na święta, bo jak mówią w zakładach w tym roku zakupy mogą być niewiele większe niż przed zwykłym weekendem. Jednak są też regiony gdzie walka toczy się o każdą świnię, a podwyżki wydają się nieuniknione.

Komu nie zależy na zdobyciu żywca zaczyna tydzień od ceny 3 złote 30 groszy za kilogram, najczęstsza stawka jest o 10 – 20 groszy wyższa. Za najlepsze tuczniki sprowadzane np. z Wielkopolski zakłady płaca maksymalnie 3 zł 70 groszy.

W większości zakładów nawet najlepsze klasy E i S kupowane są poniżej 5 złotych za kilogram. Klasy O i P najczęściej kosztują mniej niż 4 złote.

Są jeszcze nieliczne targowiska gdzie parę małych prosiąt można kupić poniżej 200 złotych. Cena maksymalna to 340 złotych. Tyle za zwierzęta żądają rolnicy w Małopolsce i na Śląsku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności