Nie będzie wcześniejszych dopłat

Nie będzie wcześniejszych wypłat dopłat bezpośrednich. Rozbudzone przez ministerstwo rolnictwa nadzieje gasi Agencja Restrukturyzacji, która twierdzi, że nie jest w stanie zrealizować wcześniejszych dopłat.

Przypomnijmy, że pomysł wcześniejszego wypłacania dopłat bezpośrednich pojawił się wraz z klęską suszy. Rząd zwrócił się z taką prośbą do Komisji Europejskiej. Bruksela zgodziła się, ale postawiła warunki. Po pierwsze wcześniejsze dopłaty mogliby otrzymywać tylko rolnicy z 4 najbardziej poszkodowanych przez suszę województw. Po drugie otrzymaliby tylko 50 proc. zaliczki. Wydawało się, że sprawa jest załatwiona, ale nic bardziej mylnego. Okazało się bowiem, że Agencja Restrukturyzacji nie jest w stanie zrealizować pomysłów rządu.

Rolniczy samorząd już skrytykował decyzję Agencji Restrukturyzacji. Zdaniem Izb Rolniczych dla poszkodowanych przez suszę liczy się teraz każdy grosz.

Minister rolnictwa powiadomił o zaistniałej sytuacji przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy po zakończeniu negocjacji koalicyjnych najprawdopodobniej będą kierować resortem rolnictwa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1