Znów do KRUSU

Im szybciej złożą dokumenty, tym wcześniej wrócą do Ubezpieczenia Rolniczego. Od 24 sierpnia rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą będą mogli składać wnioski o przywrócenie do ubezpieczenia w KRUSIE.

Zainteresowanie powrotem do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest bardzo duże.

 – Obecnie będą mogły wrócić do KRUSU osoby, które prowadziły jednocześnie działalność rolniczą i działalność gospodarczą, a zostały wyłączone z dniem 1 września 2004 roku tylko i wyłącznie ze względu na formę opodatkowania – informuje Irena Frąszczak, wiceprezes KRUS. Jest tylko jeden warunek do spełnienia. Wrócić mogą rolnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, którzy w zeszłym roku zapłacili podatku nie więcej niż 2528 złotych. Wnioski o przywrócenie do KRUSU rolnicy mogą składać do końca roku. Ale im szybciej to zrobią tym lepiej.

 – Jeżeli ktoś zdąży złoży wniosek jeszcze w trzecim kwartale to już od czwartego będzie objęty ubezpieczeniem. Jeżeli to zrobi w czwartym kwartale, będzie objęty od pierwszego kwartału następnego roku – mówi Agnieszka Chłoń Domińczak Wice Minister Polityki Społecznej. Jeśli więc ktoś chce wrócić do KRUSU jak najszybciej powinien złożyć dokumenty do końca września. W KRUSIE będą mogły nadal pozostać także te osoby, które wolały zawiesić działalność gospodarczą niż płacić kilka razy droższe ubezpieczenie w ZUSIE.

 – Osoby, które będą chciały powtórnie rozpocząć działalność gospodarczą nie będą musiały oczekiwać trzech lat, aby tą działalność ponownie rozpocząć – dodaje Irena Frąszczak. Są jednak tacy, którzy do KRUSU nie zamierzają wracać. – Mamy nadzieję, że jeśli będziemy płacić te wyższe składki, to ekwiwalenty emerytury będą również proporcjonalne do tego, co się wpłaca w tej chwili – mówi Urszula Konieckowicz, Krasne woj. Mazowieckie. Ale to nie jedyny powód decyzji pani Urszuli. – Dlatego, że jak z kolei będzie nowelizacja ustawy o KRUSIE podejrzewam, że będą wysokie składki. Zrównają się mniej więcej ze składkami Zusowskimi i dlatego my pozostajemy tak jak będzie.

O dalszych losach reformy KRUSU będzie decydował już przyszły rząd. Ale jedno jest pewne: – Jakiekolwiek rozwiązania by nie były musza brać pod uwagę możliwości finansowe rolników. I nawet, jeżeli składka będzie zależna od dochodu rolników prawdopodobnie i tak będzie niższa niż to, co płaca w ZUSIE – mówi Agnieszka Chłoń Domińczak. Zdaniem KRUSU o powrót do ubezpieczenia rolniczego może ubiegać się nawet 60 tysięcy osób.

Źródło: Agrobiznes, TVP1