Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże nie powinno zdrożeć

Zboże nie powinno zdrożeć
Na giełdach z każdym dniem przybywa ofert zbóż zebranych w tym sezonie. Ceny są na ogół niższe niż za ziarno ubiegłoroczne.

Na rynek trafia coraz więcej ziarna z tegorocznych żniw. Pszenica konsumpcyjna z 2005 r. wystawiana jest po 395 zł za t, podczas gdy zeszłoroczna kosztuje od 410 do 440 zł za t. "Nowe" żyto konsumpcyjne jest dostępne po 280 zł za t, a jęczmień paszowy jary po 290 zł za t. Zainteresowanie świeżym ziarnem na razie nie jest duże. Zdaniem maklerów młyny i zakłady paszowe czekają na dalsze obniżki notowań. Jakie będą tegoroczne zbiory? Według prognoz mają być o 9 – 10 proc. mniejsze niż rekordowe z ubiegłego roku. Ale – jak podkreśla Bogdan Judziński z Izby Zbożowo–Paszowej – mimo suszy, zbiory szacowane średnio na około 27 mln t będą lepsze, niż wynosi średnia z ostatnich lat. Nowy sezon rozpoczyna się ze znacznymi zapasami zarówno w Polsce, jak i całej UE. Dlatego w relacjach podażowo–popytowych w nadchodzącym sezonie wiele nie powinno się zmienić. Istotnych skoków cenowych raczej nie będzie.

Na razie przetwórnie kupują ostrożnie, a dostawcy nie śpieszą się z obniżkami cen. W końcu tygodnia na giełdzie ROL–PETROL w Łodzi zawarto transakcję na pszenicę paszową z 2004 r. w cenie 355 zł za t i na jęczmień paszowy jary po 290 zł za t.

Ministerstwo Rolnictwa zwróciło się do Komisji Europejskiej o przyspieszenie skupu interwencyjnego. Chodzi o przesunięcie terminu z 1 listopada na 1 września. Resort wnioskował też o zmniejszenie minimalnej partii zboża w skupie interwencyjnym z 80 do 40 ton, ponieważ producenci mają problemy ze zgromadzeniem takiej ilości zboża. Na razie jednak Bruksela nie podjęła decyzji.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności