Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nowe zboża tańsze od starych

Nowe zboża tańsze od starych
Na giełdach codziennie przybywa ofert sprzedaży zbóż z nowych zbiorów z południowo–zachodnich rejonów kraju. Jęczmień paszowy jary dostępny jest po 290 zł t, pszenżyto po 300 zł t, pszenica paszowa po 330 zł za t. Zboże to jest tańsze od zeszłorocznego, ale nie cieszy się zainteresowaniem. Młyny i zakłady paszowe czekają na dalsze obniżki notowań, chociaż maklerzy powątpiewają, czy taki spadek nastąpi.

Zwłaszcza że ci, którzy mają ziarno zeszłoroczne, wcale nie obniżają cen. – Nasi dostawcy wystawiają pszenicę konsumpcyjną po 440 zł za t i nie chcą sprzedawać taniej – mówi Zbigniew Solecki z giełdy ROL–PETROL w Łodzi. W niektórych rejonach kraju transakcje za takie pieniądze są już realizowane.

Kukurydza dostępna niedawno po 385 – 390 zł za t, teraz w związku ze znacznym eksportem, kosztuje minimum 400 zł za t. Do wysyłki za granicę poszukiwany jest także owies. Wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej spowodował podwyżki notowań otrąb. Pszenne, workowane, z dostawą trudno znaleźć poniżej 200 zł za t, podczas gdy kilka tygodni temu kosztowały około 160 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności