Ceny zbóż, notowania, aktualności

Powrót do KRUS–u

Powrót do KRUS–u
Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa, dzięki, której część rolników prowadząca dodatkową działalność gospodarczą będzie mogło wrócić do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Szacuje się, że z ZUS–u odjedzie nawet 30 tysięcy osób.

Zamieszanie wokół rolników ubezpieczonych w KRUS–ie, którzy prowadzą dodatkową – nie związaną z rolnictwem działalność gospodarczą – zaczęło się w połowie zeszłego roku. W życie weszły wtedy przepisy, które miały uszczelnić system rolniczych ubezpieczeń. Z KRUS–u do ZUS–u wyrzucono osoby, które z tytułu prowadzenia firmy zapłaciły ponad 2528 złotych rocznego podatku oraz wszystkich tych, którzy rozliczali się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli prowadzili księgę przychodów i rozchodów.

Rolnicy nie kryli rozgoryczenia przez lata byli bowiem namawiani, żeby tworzyć miejsca pracy poza rolnictwem. Szacuje się, że do KRUS–u może wrócić nawet 30 tysięcy rolników. Warunek jest jeden rolnik nie może z tytułu prowadzonej działalności zapłacić podatku większego niż 2528 złotych. Jeżeli ktoś przekroczył ten próg zostaje w ZUS–ie.

Ustawa w parlamencie nie wzbudziła większych kontrowersji. Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek i teraz czeka już tylko na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Agencja Rynku Rolnego

Powrót do aktualności