Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrosły ceny skupu żywca wieprzowego

Wzrosły ceny skupu żywca wieprzowego
Jedni podnieśli ceny skupu żywca wieprzowego, bo już zaczęli mieć problemy z zakupem odpowiednich ilości surowca. Inni – bo takie podwyżki wymusiła konkurencja. W ciągu tygodnia w niektórych rejonach to wzrost nawet o 20 groszy za kilogram. Dzisiaj cenniki zaczynają się od 3 złotych 80 groszy i w większości nie przekraczają 4 złotych. Mimo wyższych cen, do punktów skupu wcale nie trafia więcej tuczników. Na razie nasz rynek podąża za europejskimi trendami, gdzie podaż świń jest teraz dużo niższa niż zazwyczaj. Tak jest w Hiszpanii, Holandii, Niemczech. Tutaj problemem jest też niska waga zwierząt. Sezon żniw ograniczy dostawy, więc można spodziewać się podwyżek – mówią eksperci – jednak nie na naszym podwórku. Rynek gotowych wyrobów nie udźwignie jeszcze wyższych cen.

Za tuczniki w podstawowej klasie R rolnicy dostają średnio 5 złotych za kilogram. W klasach wyższych można dostać 2–3% więcej za odpowiednią wagę.

A na targowiskach bez większych zmian. W Mazowieckiem za parę najlżejszych prosiąt żądano 160 złotych. Również i tu znaleźliśmy cenę maksymalną – 350 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności