Ceny zbóż, notowania, aktualności

Eksport zbóż musi poczekać

Eksport zbóż musi poczekać
Niepowodzeniem zakończył się pierwszy przetarg na eksport 250 tysięcy ton pszenicy z zapasów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego. Chętni co prawda się znaleźli, ale zaoferowane przez nich ceny były zbyt niskie.

W Unii Europejskiej w magazynach interwencyjnych zalega około 14 milionów ton zbóż. Z tego w Polsce jest ich około miliona ton, czyli trzy razy więcej niż przeciętnie.

Aby pozbyć się nadwyżek Komisja Europejska zezwoliła Agencji Rynku Rolnego na sprzedaż poza granice Unii ćwierć miliona ton ziarna. Do pierwszego przetargu stanęli przedsiębiorcy, którzy zgłosili chęć kupna 27 tysięcy ton ziarna oferując 84 euro za tonę. Bruksela nie zgodziła się na tak niskie ceny Zresztą nie tylko w Polsce. Podobne przetargi odbyły się w kilku innych krajach Unii. Tam także większość ofert została odrzucona. Bruksela zgodziła się tylko na sprzedaż 4 tysięcy ton węgierskiej pszenicy po 98 euro za tonę oraz prawie 50 tysięcy ton ziarna z Austrii. Tamtejsi przedsiębiorcy zaoferowali ceny od 95 do 101 euro za tonę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności