Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże nie powinno być drogie

Zboże nie powinno być drogie
W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, utrzymuje się olbrzymia nadpodaż zbóż, co źle wróży ich cenom w okresie żniw. Nie ma jednak podstaw do tego, by cena skupu pszenicy w okresie zbiorów spadła poniżej 90 euro za tonę.

Ten, kto skupi zboże po 90 euro za tonę, już od 1 listopada br. będzie mógł otrzymać za nie 101,3 euro. Do tej kwoty dojdzie jeszcze opłata za przyjęcie zboża, a także za jego przechowywanie i wydanie z magazynu – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Ministerstwo zrobi wszystko, by zachęcić właścicieli magazynów do zakupu ziarna. M.in. ułatwi wpisanie ich na europejską listę centrów interwencyjnych, uprości zawieranie umów, do skupu dopuszczono magazyny dzierżawione. Ograniczona zostanie wymagana dotąd dokumentacja, myśli się o tańszych kredytach na skup ziarna, skróci się terminy analiz itd. Ocenia się, że w Polsce prywatne magazyny zbożowe mogą przechować 3,8 mln ton.

Minister Pilarczyk poinformował, że Polska sugerowała Komisji Europejskiej przeznaczenie części ubiegłorocznych zbiorów zbóż do produkcji biopaliw. Komisja Europejska będzie kontynuować przetargi na sprzedaż zapasów interwencyjnych.

Nadwyżkę zbóż w całej UE szacuje się na około 38 mln ton.

Pomysł Ministerstwa Rolnictwa skrytykowało wczoraj Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdaniem przedstawicieli PSL cena 90 euro za tonę zboża spowoduje falę spekulacji na tym rynku.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności