Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica będzie tania

Pszenica będzie tania
Podczas tegorocznych żniw cena skupu zbóż będzie raczej niska i nie przekroczy 100 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej. To według obecnego kursu niewiele ponad 400 zł za tonę.

 – Zbiory zbóż w tym roku wyniosą 26–27 mln ton, czyli powyżej średniej krajowej z ostatnich 5 lat, ale będą niższe niż w rekordowym 2004 roku – poinformował wczoraj na konferencji prasowej minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. – Ceny w żniwa, tak jak w ubiegłym roku, wyznaczane będą przez cenę interwencyjną, która wynosi 101,3 euro za tonę. Nie widzę uzasadnienia, by w czasie żniw ceny zbóż spadły poniżej 90 euro za tonę – powiedział minister i zaznaczył, że resort rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego przygotowują ułatwienia dla przedsiębiorców skupujących zboże w ramach interwencji. Polegać one będą na obniżeniu zabezpieczenia za przechowywanie zboża ze 110 euro za tonę do 60 euro za tonę. Dodał, że ministerstwo podejmie ponadto starania w Komisji Europejskiej w celu uzyskania zgody na uruchomienie kredytu preferencyjnego na skup ziarna.

Firmy skupujące zboża i rolnicy mający je jeszcze w gospodarstwach starają się opróżnić magazyny przed żniwami. Ziarno jest tanie: za tonę pszenicy konsumpcyjnej przetwórcy w naszym regionie płacą 360–390 zł, za tonę paszowej – 335–360. Tak taniego zboża na przednówku nie było od lat.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności