Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz tańsze otręby

Coraz tańsze otręby
Zwiększone nieco zakupy na zachodzie i północy kraju nie ożywiły rynku zbóż. – Kto miał nadzieję na znaczący wzrost cen na przednówku, już się jej pozbył. Teraz najważniejsze, żeby w ogóle ziarno sprzedać i to możliwie szybko – mówią maklerzy.

Utrzymuje się zwiększona podaż taniego zboża, ale ceny nie spadają. Żyto, pszenica czy kukurydza i tak kosztują niewiele więcej niż połowę tego, co można było za to ziarno dostać w ubiegłym roku. Producenci np. kukurydzy sprzedają ją już ze stratą, mimo że do żniw jeszcze daleko. Według rolników "na zero" można wyjść przy cenie kukurydzy w granicach 375 –380 zł, a ceny są obecnie ok. 20 zł niższe i wynoszą 355 – 365 zł. Pszenica paszowa ceniona jest po 330 – 340 zł za tonę, a żyto 270 – 290 zł.

To stawki podobne do płaconych w minionym tygodniu. Ruchu w handlu nie ma, transakcji mało. Przetwórnie mają wciąż duże zapasy. Tanieją otręby pszenne i żytnie. Bydło jest już na pastwiskach, więc zapotrzebowanie na te pasze też coraz mniejsze. Otręby pszenne można kupić w cenie 180 zł z dostawą do odbiorcy.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności