Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy szukają chętnych na kupno rzepaku

Rolnicy szukają chętnych na kupno rzepaku
Rolnikom z południa Polski nie udało się podpisać pakietu plantatorskiego z Zakładami Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie. Teraz szukają nowych odbiorców rzepaku.

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało miesiąc temu 70 proc. akcji Zakładów Przemysłu Tłuszczowego Olvit–pro. Pozostałe 30 proc. objęli pracownicy i plantatorzy rzepaku. Część rolników czuje się pokrzywdzona. Do objęcia akcji uprawnionych jest ok. 600 osób, a dostawcą rzepaku jest kilka tysięcy rolników.

 – Domagaliśmy się pakietu plantatorskiego dla pozostałych producentów rzepaku – wyjaśnia Szymon Kuczyński, rolnik dostarczający rocznie 500 t ziarna.

 – W ustawie o prywatyzacji nie ma takiej instytucji jak pakiet plantatorski. Cukrownie rządzą się innymi prawami niż zakłady tłuszczowe – podkreśla Marek Zakrzewski, prezes ZPT.

Warszawskie zakłady z roku na rok ograniczają liczbę dostawców. Dwa lata temu zawarły umowę z ok. 8 tys. rolników, w ubiegłym roku ich liczba zmniejszyła się o 2 tys. W tym roku umów jest jeszcze mniej, ponieważ zakład ma wciąż ubiegłoroczne zapasy ziarna. ZPT zamknęły część własnych punktów skupu, m.in. w województwie podkarpackim.

 – Ograniczono umowy kontraktacyjne o 45 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności