Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duża podaż taniego zboża

Duża podaż taniego zboża
Nadchodzące żniwa mobilizują rolników i zakłady zbożowe do wyzbywania się zapasów. Dlatego podaż jest na rynku bardzo duża.

Giełdy mają bardzo dużo ofert sprzedaży, brakuje kupujących. I to mimo, że ceny są bardzo korzystne. Kukurydza wystawiana jest od 380 zł za t, pszenica konsumpcyjna – od 365 zł za t, a żyto od 290 zł za t. Wszystko są to ceny wywoławcze, w wyniku negocjacji można uzyskać korzystniejsze warunki zakupu.

Ruszył eksport pszenicy z zapasów interwencyjnych. W ubiegłym tygodniu Bruksela zaakceptowała oferty na 27 tys. t pszenicy. W tym tygodniu na kolejne 50 tys. t – podała Agencja Rynku Rolnego. Ceny zakupu zgłoszone przez przedsiębiorców wynosiły od 87 do 92 euro za t. Komisja Europejska zaakceptowała najwyższe oferowane stawki.

Podczas, gdy zboża tanieją, w górę poszły ostatnio notowania śruty sojowej. Kosztowała ona w końcu tygodnia na giełdach 935 zł za t. Powód tych zmian to wzrost notowań na rynkach światowych spowodowany m.in. niekorzystnymi prognozami dotyczącymi tegorocznych zbiorów. Wpływ na ceny miał też rosnący kurs dolara.

Rolnicy przygotowują się już do tegorocznych zbiorów, które – jak zapowiadają eksperci – będą niższe niż przed rokiem. W 2004 zebrano ponad 29 mln t ziarna. Analitycy twierdzą, że w tym roku wyniosą 26 – 27 mln ton. Wystarczy to jednak na pokrycie potrzeb szacowanych na niewiele ponad 26 mln t, zwłaszcza że z tego roku pozostaną znaczne zapasy – według różnych ocen wyniosą od 3 do 4,5 mln t.

Trudno przewidzieć, jakie będą ceny zbóż podczas żniw. Mówi się o stawce 90 euro za tonę pszenicy.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności