Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża coraz tańsze

Zboża coraz tańsze
Im bliżej żniw, tym taniej, choć zwykle jest odwrotnie. W tym roku duża podaż spowodowała jednak, że ceny zbóż są bardzo niskie. Według danych Ministerstwa Rolnictwa pszenica paszowa kosztuje niemal połowę tego co przed rokiem, a o jedną czwartą mniej niż w 2003 r.

Zboża – przede wszystkim paszowego, ale i konsumpcyjnego – jest na rynku od dawna za dużo. Ostatnio jednak przedsiębiorcy i rolnicy chcą opróżnić przed żniwami magazyny, dlatego podaż rośnie, a ceny spadają.

 – Młyny i mieszalnie płacą, ile chcą – narzekają dostawcy. Przetwórnie, zwłaszcza młyny, tłumaczą, że i one muszą sprzedawać tanio swoje produkty.

Wyjątkiem są otręby. Jest ich na rynku mało, bo młyny ograniczają przemiał ze względu na problemy ze sprzedażą mąki, której jest na rynku bardzo dużo, również z importu. Dlatego ceny otrąb pszennych są dość wysokie (250 – 340 zł za t). Maklerzy już w ubiegłym tygodniu zapowiadali ich spadek, twierdząc, że ceny są już zaporowe i handel otrębami ustanie. Na razie jednak można je sprzedać po wysokich cenach.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności