Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynek mięsa: Spadek cen i obrotów

Rynek mięsa: Spadek cen i obrotów
Ceny hurtowe najlepszych mięs w ostatnich dniach nie wzrosły, a pod koniec tygodnia nawet nieco spadły. Taki jest rezultat dużej podaży surowca krajowego oraz importowanego i niewielkiego w ostatnich dniach popytu.

Jeszcze wyraźniej obniżyły się notowania tanich surowców, takich jak tłuszcze drobne, podroby, nogi wieprzowe, słonina. Na krajowym rynku nie było ostatnio na te produkty popytu. Niewiele wysyłano też na eksport. Zakłady obniżały ceny, aby sprzedać jak najwięcej i nie powiększać zapasów w magazynach.

Wzrosły w tym tygodniu ceny hurtowe drobiu. Większy popyt w okresie przedświątecznym skłonił producentów do niewielkiego podwyższenia notowań bardzo tanich tej wiosny kurczaków i indyków. Trudno przewidzieć, czy obecne ceny utrzymają się po świętach. Wszystko będzie zależeć od popytu, a nie będzie on raczej duży. Eksperci uważają, że kwiecień będzie słabym miesiącem dla całej branży mięsnej, gdyż gospodarstwa domowe ograniczą wydatki, aby poprawić kondycję osłabioną zakupami świątecznymi.

Dalej droga jest wołowina, choć jej sprzedaż nie jest duża. Od początku roku bydło zdrożało w skupie o 5 proc., gdyż maleje pogłowie i zmniejsza się podaż. Na najlepszą wołowinę są chętni w krajach UE. Tańsze mięsa sprzedawane są na wschód.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności