Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny skupu żywca spadały

Ceny skupu żywca spadały
To dość nietypowe, aby przed świętami ceny skupu żywca spadały, ale tak właśnie jest - mówią w zakładach przetwórczych. Od dziś wiele firm próbuje obniżyć cenniki. Na razie świń nie brakuje, dlaczego więc nie wykorzystać okazji i nie kupić taniej - twierdzą skupujący.

Po wadze zwierząt widać, że część rolników wstrzymywała się ze sprzedażą. Być może liczyła na wyższe ceny, powodem wyczekiwania mógł być także mróz. W tygodniu popyt na mięso powinien być największy. W przyszłym skup będzie prowadzony tylko pod zamówienia na świeże mięso, bo na produkcję wyrobów będzie już za późno.

Jak obliczyli specjaliści teraz święta oznaczają najwyżej 10-20 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z normalnym weekendem. Dlatego "boomu" ani na żywiec ani na gotowe wyroby nie będzie. Niektóre zakłady wprowadziły nawet ograniczenia w skupie. Tuczniki przyjmują w 100 proc. z umów kontraktacyjnych i z punktów skupu, ale nie kupują już nic od pośredników. Na większości targowisk prosięta można kupić od 250 do 300 zł. Najwyższe ceny tradycyjnie już w Małopolsce i na Mazowszu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności