Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pogarsza się sytuacja na rynku drobiu

Pogarsza się sytuacja na rynku drobiu
Coraz bliżej świąt a sytuacja na rynku drobiu zamiast poprawiać pogarsza się. Na niskie ceny narzekają hodowcy, narzekają też przetwórnie. Nie opłaca się eksportować dlatego coraz więcej surowca trzeba zagospodarować w kraju. A większa podaż przy małym popycie zawsze skutkuje spadkiem cen. Tymczasem przeciągająca się zima dla hodowców oznacza wyższe koszty produkcji, bo kurniki trzeba dogrzewać.

Problemy zaczęły się tuż przed Bożym Narodzeniem, dlatego i też przed Wielkanocą nikt już nie liczy na zmiany. Teraz ważniejsze niż zwiększone zakupy na święta są zmiany kursu euro - komentują w zakładach. Firmy mają już wcześniej zgromadzone zapasy, na mrożenie i przechowywanie większych ilości mięsa nikt nie chce się decydować, bo to oznacza tylko zamrożenie pieniędzy i trudności z utrzymaniem płynności finansowej, a w związku z tym same straty.

Poniżej 4 zł za kilogram spadły już nie tylko ceny skupy indorów, ale także kaczek. Brojlery w skupie kosztują o złotówkę mniej. Nasze mięso drobiowe należy do jednych z tańszych w Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach najbardziej staniały filety z piersi, nasz główny produkt eksportowy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności