Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wykryto przypadek BSE w Łódzkiem

Wykryto przypadek BSE w Łódzkiem
Chorobę szalonych krów (BSE) wykryto u jednej z krów z powiatu kutnowskiego w województwie łódzkim - poinformował PAP w czwartek wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi, Jarosław Naze.

Krowa została ubita w jednej z ubojni w województwie mazowieckim. "Mięso krowy zostało poddane rutynowym badaniom, które wykazało chorobę. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badań Weterynaryjnych w Puławach" - powiedział Naze.

Zaznaczył, że powiatowy lekarz weterynarii bada obecnie historię zwierząt z tego stada. "To była ostatnia krowa z tego niewielkiego stada. Dzięki bazie rejestracji zwierząt, powiatowy lekarz weterynarii będzie ustalał, czy jakieś cielęta zostały sprzedane. Jeśli tak, będą musiały zostać ubite i poddane utylizacji" - tłumaczył Naze.

To pierwszy przypadek BSE w tym roku w woj. łódzkim. W zeszłym roku w Łódzkiem wykryto dwa przypadki choroby szalonych krów.

BSE (gąbczasta encefalopatia bydła) powoduje destrukcję tkanki mózgowej. Za czynnik przenoszenia choroby uznaje się białka zwane prionami, odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie ultrafioletowe i jonizujące.

Po raz pierwszy BSE rozpoznano w Wielkiej Brytanii w 1986 r. Pierwszy w Polsce przypadek choroby szalonych krów wykryto 5 maja 2002 r. podczas rutynowych badań bydła, przeprowadzonych w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności