Rozpoczęły się wypłaty dotacji dla gospodarstw ekologicznych

ARiMR zaczęła wypłacać dotacje dla gospodarstw ekologicznych. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że wszyscy rolnicy otrzymają zaległe dopłaty w ciągu kilku najbliższych dni.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne czują się oszukani, nie chodzi tutaj o samu opóźnienie w wypłatach, ale o termin powiadomienia ich o tym, że pieniędzy nie będzie na czas.

 – W moim gospodarstwie prowadzę pełną księgowość i każdą decyzję podejmuję w sposób bardzo przemyślany z ołówkiem w ręku. Dlatego też tydzień przed końcem dopłat, czyli w ostatnim tygodniu listopada, zadzwoniłam do Ministerstwa, żeby się utwierdzić, czy te dopłaty na pewno będą. Tam utwierdzono mnie, że tak – dopłaty będą, wszystko jest w porządku, nie ma najmniejszego opóźnienia. Po czym ja zdecydowałam się na parę ruchów finansowych związanych ze swoim gospodarstwem i po 31 listopada okazało się, że niestety pieniędzy nie ma, nie będzie. Telefony do Ministerstwa, odpowiedzi, że nie wiadomo, nikt nic nie wie i nie wiadomo kiedy to będzie – mówi jeden z rolników.

Rolnicy nie mogli dostać dopłat w listopadzie, bo ARiMR nie miała jeszcze akredytacji płatniczej, a udało się ją uzyskać dopiero pod koniec stycznia. Kolejne kilka tygodni trwało sprawdzanie wniosków, dlatego dopiero teraz mogą ruszyć wypłaty dotacji.

 – W kolejnych dniach będą realizowane płatności, tak aby do końca lutego wszyscy ci rolnicy otrzymali środki. Chcę powiedzieć, że jest to łącznie około 3,6 tys. gospodarstw w Polsce, które z tego tytułu otrzyma około 40 mln zł i co warto może podkreślić, są to środki, które należą się tym rolnikom z tytułu ich zobowiązania za 2004 rok – powiedział przedstawiciel ARiMR.

Bo pieniądze miały być wypłacone z góry za inwestycje zrealizowane dopiero w tym roku, ale dotacje dla gospodarstw ekologicznych w przeciwieństwie do innych pakietów programu rolno-środowiskowego nie są nowością. Prze kilka ostatnich lat pieniądze były wypłacane w terminie. Natomiast pierwsze wnioski z innych działań programu rolno-środowiskowego będą rozpatrywane w czerwcu. Dotacje można otrzymać na prowadzenie rolnictwa zrównoważonego, utrzymanie łąk ekstensywnych, ochronę gleb i wód, strefy buforowe oraz ochronę rodzimych ras zwierząt.

 – Pozostałe pakiety cieszą się zainteresowaniem chociażby z tego powodu, że nie wymagają one ze strony rolnika jakiś wielkich, zdecydowanych nakładów inwestycyjnych, ale raczej wymagają przestrzegania, na przykład płodozmianu, wykonywania zabiegów agrotechnicznych i wyznaczonych terminach – dodaje przedstawiciel ARiMR.

Skorzystanie z programu nie wymaga dużych nakładów, a kwoty jakie można otrzymać są wysokie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1