Kiedy dopłaty ekologiczne?

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne czekają na dopłaty już od sześciu tygodni. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zacznie wypłacać pieniądze nie wcześniej niż na początku lutego.

O przyczyny opóźnienia wypłaty dotacji pytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa już kilka tygodni temu. Dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że:

 – Dopiero w końcu ubiegłego roku został przygotowany odpowiedni system informatyczny dla tej części działań. Ten system był sprawdzony przez firmę, która autoryzuje wszystkie działania podejmowane przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie akredytacji – powiedział przedstawiciel ARiMR.

Wtedy Agencja Restrukturyzacji mogła otrzymać akredytacje płatniczą, a teraz wszystko jest w rękach ministra finansów.

 – Im szybciej zostanie rozporządzenie znowelizowane tym szybciej Agencja Restrukturyzacji będzie mogła przystąpić do wypłacania rolnikom prowadzącym gospodarstwa ekologiczne pomocy, wsparcia z tytuły złożonych przez nich wniosków w 2004 roku – dodaje przedstawiciel ARiMR.

A dla rolników liczy się każdy dzień, bo wielu chciało przeznaczyć dopłaty na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.

 – Ja poczekam na te pieniążki, sprawdzę na koncie wpłatę, czy oprócz dopłaty również są naliczone odsetki. Sprawdzę, jak to procentowo wygląda i jeśli te odsetki nie pokryją kosztów jaki poniosłam w związku z zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego sprawę skieruję do sądu – mówi jedna z osób oczekujących na dopłaty.

Niestety na odsetki nie ma co liczyć.

 – Nie przewiduje tego żaden dokument, aby w związku z tym rolnicy otrzymywali jakieś dodatkowe wsparcie z uwagi na to, ze te środki nie są wypłacane w terminie na przykład grudniowym tylko w terminie lutowym powiedział przedstawiciel resortu rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa uważa, że i tak dużo zrobiło dla gospodarstw ekologicznych. Dopłaty miały być wypłacone za przedsięwzięcia, które będą wykonane dopiero w tym roku, a nie za rok ubiegły. Udało się jednak to zmienić. Rolnicy twierdzą, że nie ma się aż tak bardzo z czego cieszyć, bo dopłaty dla gospodarstw ekologicznych nie są czymś nowym.

Teraz dopłaty mają być dwa razy wyższe, ale niestety długo trzeba na nie czekać.

Źródło: Agrobiznes, TVP1