Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyjątkowy tydzień na rynku wołowiny

Wyjątkowy tydzień na rynku wołowiny
Ten tydzień na spokojnym rynku wołowiny jest wyjątkowy. Rolnicy potrzebują pieniędzy na Święta, zakłady potrzebują więcej żywca i stąd duży ruch w punktach skupu. Ale ceny ani drgną. Jak tłumaczą w zakładach popyt na krajowym rynku jest minimalny a ze względu na mocną złotówkę eksport przestaje się już opłacać. Aby nie stracić zagranicznych kontrahentów firmy wolą nawet do interesu dołożyć i przeczekać bessę. Mało kto decyduje się na obniżenie cen skupu aby nie zrazić do siebie stałych dostawców.

Tam gdzie uboje bydła realizowane są głównie pod potrzeby zagranicznych handlowców z Włoch czy Hiszpanii zwierzęta kupowane są od ręki. W zakładach, które kupują bydło tylko na swoje potrzeby zapisy sięgają dwóch tygodni, tak jest na przykład w Wielkopolsce.

Mimo kłopotów finansowych zakłady, które wysyłają mięso na zachód nadal płacą wyższe ceny niż te, które zbyt mają ograniczony tylko do rynku krajowego. Ale różnice są już coraz mniejsze.

Ceny bydła na targowiskach nadal wysokie. Najdrożej jest na Podlasiu, Mazowszu i Małopolsce. Za cielęta sprzedający życzą sobie od 7 do 11 zł za kilogram.


Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności