Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nieznacznie spadają ceny wieprzowiny

Nieznacznie spadają ceny wieprzowiny
Im bliżej Świąt tym zamieszanie na rynku wieprzowiny większe - mówią przetwórcy, ale przedświątecznej gorączki nie ma i prawdopodobnie w ogóle nie będzie.

Większość zakładów zaczęła właśnie wprowadzać obniżki cen skupu tuczników. Tak jest na przykład w Wielkopolsce i w województwach centralnych.

Z takiego obrotu spraw nie są zadowoleni rolnicy, dlatego jeśli nie muszą nie spieszą się ze sprzedażą. W niektórych firmach cenniki zaczynają się teraz od 4,10 zł za kilogram, do tego dochodzi jeszcze podatek VAT i premie za kontraktacje.

Większość przetwórców przekonuje, że drożej już nie będzie. Skup mięsa z przeznaczeniem na wędzonki już prawie się kończy. Wielką niewiadomą jest jeszcze tylko tydzień od 15 do 21 grudnia. Wtedy będą odbywały się ostanie uboje, a popyt na świeże mięso wzrośnie. Ale tylko na świeże, bo zapasy mrożonego mięsa w niektórych zakładach odkładały są już od kilku miesięcy.

Za kilogram klasy R zakłady płacą teraz niewiele ponad 5,50 zł. Przeliczając na żywiec daje to około 4,50 zł. W całym kraju coraz mniej jest miejsc gdzie parę prosiąt można kupić poniżej 300 zł. Jedne z najniższych cen prosiąt są nadal na targowiskach województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności