Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża: dużo sprzedających, mało kupujących

Zboża: dużo sprzedających, mało kupujących
Do firm pośredniczących w handlu zbożami zgłasza się bardzo wielu dostawców ziarna. Brakuje jednak kupujących. Ceny od ubiegłego tygodnia nie zmieniły się i są znacznie niższe niż przed rokiem.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Wsi pszenica konsumpcyjna kosztuje o prawie 28 proc. mniej niż przed rokiem, a paszowa o 32 proc. O jedną trzecią mniej płaci się w tym sezonie za żyto. Z przetworów zbożowych najbardziej potaniały mąki piekarnicze.

Najłatwiej sprzedać ostatnio kukurydzę, która kosztuje 390-410 zł za t. W ofertach jest także mokra kukurydza (wilgotność 34 proc.) po 230 zł za t.

 - Zupełnie nie ma transakcji pszenicą konsumpcyjną - narzeka Jan Urbanek z domu handlowego Agro w Łodzi. Jest wystawiana po 430-440 zł za t. Mało jest też chętnych na pszenicę paszową po 390-410 zł za t. Więcej osób pyta o jęczmień paszowy, który kosztuje 410 zł za t, a z dostawa 440 zł za t.

Niewiele sprzedaje się w dalszym ciągu przetworów zbożowych, w tym otrąb, tymczasem ich ceny są już bardzo niskie. Otręby pszenne z importu z dostawą do odbiorcy kosztują 220-230 zł, a na wagonie -170 zł za t.

Śrutę rzepakową można kupić już za 315 zł za t (import z Ukrainy). Od dłuższego czasu śruta sojowa dostępna jest po 820 zł za t, a dostawcy czekają na klientów.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności