Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku zbóż

Sytuacja na rynku zbóż
Na rynku zbóż o realizacji transakcji decyduje ostatnio konkurencyjna cena. Jeśli ktoś sprzedaje za mniejsze pieniądze niż inni, wtedy znajduje nabywcę. Z tygodnia tydzień obniżane są także ceny wywoławcze.

Żyto, skupowane w tym tygodniu m.in. przez eksporterów po około 300 zł za t, na początku miesiąca kosztowało 310 - 320 zł za t. Pszenica paszowa dostępna jest już poniżej 400 zł za t. Najdłużej trzymały się na wyższym poziomie notowania kukurydzy. Jednak od kilku tygodni ceny spadają. Rolnicy nie mają często suszarni i muszą się szybko pozbyć mokrego ziarna. Skłonni są także sprzedawać taniej suchą kukurydzę.

Jęczmień paszowy, który w tym roku jest droższy od pszenicy paszowej, też ostatnio potaniał. Pod dostatkiem jest pszenżyta. W ubiegłym sezonie był deficytowy, teraz można kupić każdą ilość w cenie 360 - 370 zł za t. Pszenica konsumpcyjna na wolnym rynku kosztuje prawie tyle, ile wynosi cena interwencyjna w skupie (420 - 440 zł za t). Zainteresowanie tym ziarnem też jest na razie skromne. Niewielu rolników dostarcza również zboże do skupu. W listopadzie podpisano umowy na dostawy poniżej 30 tys. t zboża. Rolnicy narzekają na zbyt długie i skomplikowane procedury tych transakcji oraz wydłużony okres oczekiwania na pieniądze. Na giełdach płatności realizowane są w 14 dni.

W dalszym ciągu nie ma zainteresowania przetworami zbożowymi, wykorzystywanymi na pasze. Mało kto chce kupować otręby i śruty.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności