Nietykalni rolnicy

„Od 12 lat poza systemem PIT pozostaje ponad milion obywateli. To rolnicy” – pisze „Gazeta Prawna” informując, że Ministerstwo Finansów dopiero w grudniu rozpocznie prace nad koncepcją ich opodatkowania.

Tymczasem – czytamy w dzienniku – bez tego nie ma co marzyć o reformie systemu podatkowego. „Pomysły odbierania bogatym po to, by dać biednym, są ciągle żywe.

Nadal jednak powstają głównie pomysły większych obciążeń dla przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do wzrostu tempa gospodarczego i zatrudniają pracowników, zmniejszając bezrobocie” – pisze „Gazeta Prawna”. Dziennik zwraca uwagę, że wszystkie te zmiany „szczęśliwie” omijają rolników, którzy dziś PIT nie płacą.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku w porównaniu z dwoma poprzednimi latami koniunktura w rolnictwie poprawiła się. Gazeta przypomina też, że to właśnie rolnicy jak na razie najwięcej skorzystali z podpisania paktu ze Wspólnotą – między innymi nieopodatkowane opłaty.

„W tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia, aby rolnicy pod względem podatków byli traktowani w tak uprzywilejowany sposób” – pisze dziennik dodając, że bez włączenia rolnictwa do powszechnego systemu opodatkowania dochodów trudno w ogóle mówić o sensownym zreformowaniu polskiego systemu podatkowego.

„Rolnicy nie dokładają zbyt wiele do wspólnej kasy. Dziś płacą jedynie podatek rolny, którego stawki są niewielkie. Niewielkie sa też składki na rolnicze ubezpieczenie” – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Więcej – między innymi opinie ekspertów – w dzisiejszym wydaniu dziennika.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa