Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w dół

Ceny zbóż w dół
W tym roku jęczmień paszowy, odwrotnie niż zwykle, jest droższy od pszenicy. Mała podaż powoduje, że za jęczmień trzeba zapłacić na giełdach 410 - 415 zł za t. Pszenicy paszowej jest w tym roku dużo i można ją kupić już po 400 zł t. Na cele konsumpcyjne wybierana jest pszenica z co najmniej 26-proc. zawartością glutenu, tymczasem w ofertach przeważa ziarno z 22 - 24-proc. glutenem.

Pszenicy konsumpcyjnej jest w tym roku mało, zainteresowanych jej kupnem też niedużo - twierdzi Andrzej Dębowski z Giełdy ROL-PETROL. Większość młynów, korzystając we wrześniu z preferencyjnych kredytów, zrobiła spore zapasy. Dokupują zboże tylko wtedy, gdy pojawi się na rynku bardzo niska cena.

Spadły w stosunku do ubiegłego tygodnia ceny kukurydzy. Na giełdach można ją kupić po 440 - 450 zł za t (z dostawą do odbiorcy), a w magazynie dostawcy w południowo-zachodnich rejonach kraju dostępna jest po 410 zł za t.

Nie ma zainteresowania żytem. Ostatnio częstsze transakcje dokonywane są w północno-wschodnich rejonach kraju, skąd żyto wywożone jest na Litwę.

Utrzymuje się niska cena na otręby. Można je kupić po 200 zł t (granica południowa, na wagonie), a z dostawą po 280 zł za t. Na niezmienionym poziomie od dłuższego czasu utrzymują się notowania śruty sojowej. W ofertach giełdowych pojawił się bobik (490 - 510 zł za t) i makuchy rzepakowe (490 zł za t).

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności