Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża: duża podaż, mała sprzedaż

Zboża: duża podaż, mała sprzedaż
W handlu zbożem zastój. Za dwa tygodnie rozpocznie się interwencja unijna na tym rynku. Agencja Rynku Rolnego przewiduje, że skupem tym może być objętych nawet ponad 700 tys. t ziarna. Skup będzie dotyczył pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Cena będzie jednakowa dla wszystkich rodzajów ziarna (101,31 euro).

Na razie, podobnie jak w poprzednich tygodniach, na giełdach towarowych handel zbożem niewielki. Transakcje są dość rzadkie i dotyczą głównie pszenicy wysokoglutenowej, która jest najbardziej poszukiwana. Oferowana jest po 450 - 460 zł za t, a cena z dostawą dochodzi do 500 zł za t. Udaje się też sprzedać kukurydzę. Jej zbiory - w tym roku na skutek niekorzystnej pogody - są mocno opóźnione, ziarno ma dużą zawartość wilgoci, a ceny są mocno zróżnicowane (od 320 do 490 zł za t). Mało jest natomiast chętnych na żyto, które jest relatywnie tanie (310 - 350 zł za t).

W ofertach giełdowych sporo jest jęczmienia i pszenżyta, ale popyt na te ziarna też nie jest duży. Podobnie jak i na owies.

Wzrosło w ostatnich dniach zainteresowanie otrębami pszennymi, zwłaszcza gdy oferta jest po przystępnej cenie. Na giełdzie Rol-Petrol sprzedano w końcu tygodnia 90 ton importowanych otrąb pszennych, pakowanych w workach po 280 zł za t (z dostawą).

Tanieją warzywa. Ceny kapusty i cebuli osiągnęły już bardzo niski poziom, mało opłacalny dla producentów. Niżej niż przed rokiem notowana jest także marchew i buraki.

Bardzo tanie są w tym roku także owoce, zwłaszcza gruszki i śliwki, a także jesienne odmiany malin. Warzywa i owoce są eksportowane przede wszystkim na wschód, a w mniejszych ilościach - do krajów zachodnich.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności