Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadek euro wstrzymał eksport wołowiny

Spadek euro wstrzymał eksport wołowiny
Wysoki kurs złotego psuje szyki naszym eksporterom. Kiedy euro przeliczali po 4,70 zł interes się opłacał. Teraz notowania spadły, a zachodni kontrahenci np. za ćwierćtusze z dorosłego bydła nawet najwyższej klasy wciąż płacą poniżej 2 euro za kilogram. Dlatego firmy ograniczają sprzedaż wołowiny na zachód.

Jak mówią w zakładach jeszcze 2-3 tygodnie i podaż krów może się zwiększyć, bo skończy się wypas na pastwiskach. Ale już teraz nie ma żadnych kłopotów z zakupem żywca. A ceny lekko spadają. W zachodnich województwach chętnych jest tak dużo, że rolnicy, jeśli chcą sprzedać zwierzęta muszą czekać w kolejce miesiąc. Najbardziej zróżnicowane są cenniki krów. Przoduje nadal Podlasie, gdzie zakłady z uprawnieniami eksportowymi za krowy rzeźne płacą do 4 zł za kilogram.

Za klasę IV, czyli najchudsze krowy, ubojnie z Wielkopolski płacą 1,5 zł za kilogram, ale takie sztuki na eksport się nie nadają. Maksymalna cena za byki to 5 zł. Również na targowiskach najwyższe ceny zanotowaliśmy na Podlasiu. Za krowę sprzedający żądają tam do 3 tys. zł. Taniej jest w województwie kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności