Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na giełdach mało handlu zbożem

Na giełdach mało handlu zbożem
Niewielkie są obroty zbożem. Giełdy znajdują klientów tylko wtedy, gdy cena jest atrakcyjna albo w sprzedaży akurat jest ziarno, którego na rynku brakuje. Poszukiwana jest np. pszenica konsumpcyjna z wysoką zawartość glutenu (powyżej 30 proc.). W ostatnich dniach np. giełda ROL-PETROL sprzedała 300 t tego ziarna po 455 zł za t. Są też chętni na pszenicę paszową po niewygórowanej cenie (440 zł za t, z dostawą).

Rośnie podaż tegorocznej kukurydzy. W tym tygodniu w województwie opolskim oferowano ją po 440 zł za t, a w dolnośląskim po 490 zł za t. Zdaniem ekspertów kukurydza będzie stopniowo tanieć.

Coraz więcej jest otrąb z importu. Pszenne luzem na wagonie, na granicy, można już kupić za 200 zł t, a w workach, z dostawą, po 330 zł za t. Cena śruty sojowej nie zmieniła się od ubiegłego tygodnia i wynosi 870 - 910 zł za t, w zależności od zawartości białka. Na giełdach sporo jest rzepaku w cenie od 880 do 935 zł za t i owsa po 300 - 330 zł za t. Zainteresowanie jest jednak niewielkie, podobnie jak bobikiem, gorczycą i peluszką.

Zdaniem analityków w październiku w handlu zbożem niewiele się zmieni. Nowa sytuacja na rynku powstanie dopiero w listopadzie, gdy rozpocznie się skup interwencyjny.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności