Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drogi żywiec wieprzowy

Drogi żywiec wieprzowy
Wysokie ceny żywca (około 5 zł za kg) powodują, że rosną notowania wieprzowiny. W rezultacie na giełdach - jak twierdzą maklerzy - tańsze od krajowych są już niektóre rodzaje mięsa z importu, np. szynka i łopatka. Drogi surowiec to wysokie ceny wyrobów gotowych, a to z kolei ogranicza popyt. Sklepy zamawiają znacznie mniej wyrobów niż o tej porze roku w poprzednich latach.

Spodziewano się, że podaż żywca wieprzowego wzrośnie już we wrześniu. Tak się jednak nie stało. Teraz zwiększenie podaży przewidywane jest pod koniec roku.

W tym tygodniu na giełdach brakowało zwłaszcza tanich produktów: tłuszczów, podrobów, mięsa drobnego z większą zawartością tłuszczów. Dlatego zakłady chętnie kupują do przetwórstwa ich zamiennik - mięso drobiowe. Ceny surowca drobiowego w związku z tym powoli rosną.

Pod dostatkiem jest natomiast na giełdach mięsa najdroższego: szynki, łopatki, schabu, karkówki. W końcu tygodnia za szynkę z kością płacono 7,6 - 7,9 zł za kg, za schab ponad 12 zł kg. Ceny półtusz kl. R rozpoczynają się od 6,9 zł za kg. Za półtusze wyższych klas zakłady żądają ostatnio do 8 zł za kg.

Znacznie mniejsze niż wieprzowiną jest teraz zainteresowanie wołowiną. Handel tym mięsem odbywa się głównie na rynkach lokalnych, transakcje na giełdach zawierane są dość rzadko.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności