Zróżnicowanie składek na KRUS

Rząd proponuje zmiany w systemie ubezpieczenia społecznego rolników. Składka na KRUS ma być zróżnicowana w zależności od powierzchni i dochodowości gospodarstwa.

Najniższą składkę – 40 procent najniższej emerytury czyli niecałe 225 złotych – zapłacą właściciele najmniejszych gospodarstw do 3 hektarów.

Wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że po przekroczeniu określonego poziomu dochodów z działalności gospodarczej (rocznie nieco ponad 13 tysięcy 300 złotych) nie będzie już można ubezpieczać się w KRUSie, tylko systemie pracowniczym czyli ZUS.

 – Chodzi o ograniczenie możliwości wykorzystywania KRUS do obniżania składki na ubezpieczenie społeczne związanej z działalnością gospodarczą – poweidział Jerzy hausner po posiedzeniu rządu.

Wicepremier przyznał, że ustawa jest trudna i przekonanie do niej w Sejmie ugrupowań związanych z rolnikami może nie być łatwe.

 – Obecny system nie jest żadnym systemem emerytalnym , tak naprawdę daje rolnikom bardzo niskie świadczenia, których istnienie może jest potrzebne doraźnie ale długofalowo nie pomaga w przekształceniu polskiej wsi i polskiego rolnictwa – przekonywał Jerzy Hausner.

Rząd chce żeby zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników weszły w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Skutki finansowe – około miliarda oszczędności zostały uwzględnione w projekcie ustawy budżetowej na 2005, który dzisiaj przyjął rząd.

Szczegóły proponowanych zmian przedstawi na specjalnej konferencji prasowej minister polityki społecznej Krzysztof Pater.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa