Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duża podaż zbóż

Duża podaż zbóż
Na giełdach panuje duża podaż zbóż. Transakcji zawieranych jest jednak w dalszym ciągu niewiele.

 - Tak jest co roku - mówi Witold Góra z łódzkiej firmy Agro. Handel zbożem odbywa się na razie głównie na rynkach lokalnych. Różnice w cenach miedzy poszczególnymi rejonami kraju nie są tak znaczne, aby opłacało się, z uwagi na duże koszt transportu, przemieszczać towar na większe odległości.

Powodzeniem cieszy się na giełdach przede wszystkim kukurydza. Zarówno zeszłoroczna, której w magazynach zostało jeszcze sporo, jak i z nowych zbiorów. Żniwa kukurydziane dopiero się zaczynają. Ceny starego i nowego ziarna są zbliżone. Obecnie kukurydzę sprzedaje się po 550-560 zł za t.

Poszukiwany jest w tym sezonie jęczmień paszowy. W tym roku duża jest podaż browarnego, a mała paszowego. Mieszalnie gotowe są płacić za ten surowiec 410-440 zł za t.

Odwrotna jest sytuacja z pszenicą. Pod dostatkiem jest paszowej, która oferowana jest na giełdach po 385-410 zł za t.

W niektórych regionach mało jest natomiast konsumpcyjnej, na przemiał na mąkę. jest ona wystawiana po 420-450 zł za t. Średnia cena skupu pszenicy w sierpniu wyniosła 423 zł za t i - tak jak i żyta - była niższa niż przed rokiem.

Bardzo duża jest podaż krajowych otrąb. Dlatego zainteresowanie importowanymi jest wręcz symboliczne. Mieszalnie pasz kupują jedynie niewielkie ilości dla podtrzymania kontaktów z dostawcami - twierdzą maklerzy.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności