Szwedzi chcą przejąć kontrolę nad Sokołowem

Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji chce mieć 100 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Sokołowa. Tak się stanie, jeśli w ogłoszonym wczoraj wezwaniu do sprzedaży akcji po 6 złotych skupi papiery stanowiące 47,36 procent głosów.

W piątek Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji wezwał do sprzedaży nieco ponad 47,4 miliona sztuk akcji Sokołowa (to 47,36 proc. głosów na WZA), oferując 6 złotych za każdą akcję. Pośredniczącym w wezwaniu jest dom maklerski CAIB Securities. Zapisy będą przyjmowane od 24 września do 25 października bieżącego roku. Kurs spółki na giełdzie spadł o 1,6 procent, do 6,2 złotego.

Dla analityków cena, jaką zaoferowali Szwedzi, nie jest zaskoczeniem. Miesiąc wcześniej szef szwedzkiej spółki mówił, że akcje Sokołowa są zbyt wysoko wycenione przez rynek, że nie odpowiadają aktualnej kondycji i pozycji spółki na globalnym rynku, a akcjonariusze nagrodzili z naddatkiem jej wyjątkowe postępy w restrukturyzacji i zdobywaniu nowych odbiorców.

Saturn Nordic Holding AB ze Szwecji jest podmiotem powołanym przez Danish Crown, europejskiego lidera w produkcji i eksporcie mięsa wieprzowego, i fiński HK Rukatalo, przodujący na rynkach północnej Europy. Wymienionym firmom Komisja Europejska zezwoliła niedawno na przejęcie wspólnej kontroli nad Sokołowem.

Firmy te wraz z podmiotami zależnymi posiadają już prawie 52,64 procent kapitału Sokołowa i tyleż głosów na jego WZA.

Grupa Sokołów z 8-proc. udziałem w rynku mięsa i jego przetworów jest jednym z jego liderów. Od roku poprawia swoją kondycję finansową. Po 6 miesiącach bieżącego roku wykazano 23,5 mln zł zysk netto wobec 0,9 miliona złotych straty rok wcześniej, a jej wpływy ze sprzedaży wzrosły o 41 proc., do 666,5 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita