Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosną ceny mięsa

Rosną ceny mięsa
Ceny mięsa cały czas rosną. Półtusze wieprzowe (kl. R) kosztowały w końcu tygodnia 7,11 zł za kg. Odbiorcy coraz więcej płacą na przetargach za półtusze mrożone, wystawiane z rezerw państwowych. W pierwszej części tygodnia, jak podaje Warszawska Giełda Towarowa, średnia cena tego mięsa wynosiła 6,48 zł kg, a w końcu tygodnia - 6,66 zł kg. Mięso wieprzowe jest we wrześniu o ponad 30 proc. droższe niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o ponad 50 proc., podrożały w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku tłuszcze.

I nic dziwnego, skoro surowiec ten jest coraz bardziej deficytowy. Na większości giełd w końcu tygodnia nie było ani tłuszczów drobnych, ani słoniny. Stosunkowo najłatwiej jest o smalec, który kosztował (paczkowany) 3,5-3,6 zł za kg. Do mięs szczególnie poszukiwanych należą też niezmiennie: boczek, głowy wieprzowe, tańsze gatunki mięs drobnych.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się asortymenty najdroższe: szynka, karkówka, boczek. Jednak w tym tygodniu maklerzy odnotowali zauważalny wzrost zapotrzebowania również na te rodzaje wieprzowiny.

Ceny wołowiny są obecnie także znacznie wyższe niż przed rokiem. Mniej podrożał natomiast drób. Cieszy się on jednak coraz większym powodzeniem, co wróży wzrost cen. Zakłady przetwórcze kupują mięso drobiowe do produkcji wędlin i konserw, zastępując nim nierzadko coraz droższe surowce wieprzowe i wołowe.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności